Sponsor Reklam

ÖSYS Sonuçları Açıklandı

Yazar By: Genelsite 18 Ağustos 2012 Cumartesi | 02:05:00

Sponsor Reklam
Ösym 2012-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarını Açıkladı

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 1 Nisan 2012 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 16-17-23-24 Haziran 2012 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2012-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Yerleştirme sonuçları, 17 Ağustos 2012 tarihinde saat 22.45’den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr  internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2012-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2012 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içinde başvurmaları gerekmektedir.

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ekte verilmiştir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2 yorum :

  1. 2012 ösys sonuçları ve 2. üniversite20 Ağustos 2012 22:38

    Hocam 2 sorum var. ben 2012 ösys ilk yerleştirme de 4 yıllık örgün lisans bölümüne yerleştim. 2012 ösys ek yerleştirme de de tercih yapma hakkım var mı? ben ek yerleştirme de AÖF tercih etmek istiyorum bazılarına sordum artık örgün ve AÖF aynı anda okuyamazsın diyorlar Lütfen yardıma ihtiyacım var bilgi verirmisiniz?

    YanıtlaSil
  2. ilk sorunuza cevap veriyim 2012 ösys ek yerleştirmelerine başvuru ve tercih yapabilirsiniz yalnız bir farkla 2011 yılında çıkan yök yasası ile AÖF ler kontenjanlı ve kontenjansız olarak ikiye ayrılıyor. işte tam burada bu yasa devreye giriyor çünkü yasa da kontenjanlı AÖF bölümlerinin örgün eğitim kapsamında değerlendiriliyor. dolaysıyla 2 örgün üniversiteye aynı anda kayıt olamazsınız. kısaca siz 2012 ösys ilk yerleştirme de örgün bir fakülte ye yerleştiğiniz için 2012 ösys ek yerleştirmelerinde AÖF'nin kontenjansız bölümlerinden tercih yapabilirsiniz. . bir örgün bir AÖF kontenjansız bölümü aynı anda okuyabilirsiniz .yazı uzun oldu kusura bakma. Eğitim hayatında başarılar dilerim. eğitim ile ilgili aklına takılan sorular olursa çekinmeden sor yardımcı olmaya çalışırım.

    YanıtlaSil

Sponsor Reklam

Genelsite.org Bizi Takip Edin